Представници УИС-а учествовали у раду двије међународне конференције у оквиру платформе „Механизам 16+1“

Представници Универзитета у Источном Сарајеву учествовали су у раду двије међународне конференције високог ранга које су одржане 21. и 22. септембра на Универзитету у Новом Саду у оквиру међународне платформе за сарадњу Кине и земаља централне и источне Европе – „Механизма 16+1“, под окриљем Иницијативе „Један појас – један пут“ (One Belt – One Road Initiative).

Универзитет у Источном Сарајеву представљали су вођа делегације УИС-а проректор за науку, истраживање и развој проф. др Славиша Мољевић и чланови тима декан Саобраћајног факултета Добој доц. др Зоран Ћургуз и руководилац Катедре за синологију Филозофског факултета УИС-а доц. др Бојана Павловић.

Представници УИС-а одржали су низ састанака са представницима универзитета из Кине и европских земаља, на којима је разговарано о могућностима будуће сарадње, као и о закључивању споразума о сарадњи са угледним универзитетима из Кине, Литваније и Румуније.

„Пети дијалог о образовним политикама Кине и земаља централне и источне Европе“ (5th China-CEECs Education Policy Dialogue) одржан 21. септембра, окупио је високе представнике ресорних министарстава у области образовања Народне Републике Кине и земаља централне и источне Европе у оквиру „Механизма 16+1“.

„Четврти састанак Конзорцијума институција високог образовања“ (4th Meeting of China-CEECs Higher Education Institutions Consortium) одржан 22. септембра, окупио је највише представнике 80 водећих универзитета из Кине и 16 европских земаља.

Међународна платформа за сарадњу НР Кине и земаља централне и источне Европе (CIEZ) под називом „Механизам 16+1“ усмјерена је на координацију развојних стратегија 17 држава и односи се на сарадњу у областима инвестиција, инфраструктуре, транспорта, науке, образовања, културе, туризма и пољопривреде, са циљем да омогући платформу за убрзани раст и развој. Поред Кине, међународна иницијатива обухвата 16 европских држава: Албанију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Црну Гору, Естонију, Хрватску, Летонију, Литванију, Мађарску, Македонију, Пољску, Румунију, Србију, Словачку, Словенију и Чешку.

Представници НР Кине и 16 европских држава, укључујући и БиХ, настоје да, кроз овај модел сарадње у домену високог образовања, пронађу најбоља рјешења за оквир дуалног образовања, интернационализацију студијских програма и обликовање свима доступних образовних ресурса, а у циљу јачања процеса дигитализације друштва.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right