У присуству бројних ученика, студената, наставника и љубитеља науке, данас је у Бањој Луци свечано отворен 13. по реду Фестивал науке у чијем програму ове године учествује више од 20 факултета Универзитета у Источном Сарајеву и Универзитета у Бањој Луци, као и Институт за генетичке ресурсе, Управа за полицијску обуку, Хидрометеоролошки завод Републике Српске, Институт за јавно здравство Српске, те више бањалучких основних и средњих школа.
Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске доц. др Жељко Будимир рекао је да је прави смисао науке да се шири и дијели, јер знање нема границе.
„Овим фестивалом побуђујемо радозналост код основаца и средњошколаца који ће сутра бити студенти. Колико је наш наставни кадар квалитетан, најбоље показује број експеримената и радионица које се изводе на Фестивалу наукеˮ, рекао је министар Будимир.
Он је нагласио да је Фестивал науке једна од најљепших манифестација коју организује ресорно министарство, а дводневни фестивал се одржава у Универзитетском граду и на Природно-математичком факултету Универзитета у Бањој Луци.
Универзитет у Источном Сарајеву на фестивалу представља тим Електротехничког факултета (асистент Тијана Беговић и студенти Жељана Сикимић, Борис Ракановић, Синиша Бадњар) који презентују пројекте уз пратеће визуалне материјале како би публици омогућили да лакше разумију сложеност те да се на лицу мјеста упознају са функционалностима и могућностима система које су развили.
Такође, тим Машинског факултета (доц. др Спасоје Трифковић и студенти Павле Маврак, Александар Јовановић, Немања Јевђевић) представиће 3Д штампач и ИЦ камере.
Медицински факултет Фоча (асистенти Кристина Павловић, Марија Станишић, Срђан Живановић) представиће различите анатомске и денталне моделе, фантоме (лутке) за вјежбу клиничких вјештина, дијагностичке и друге медицинске апарате.
Саобраћајни факултет Добој (доцент др Наташа Ђалић и студенти Немања Ступар, Новица Драгановић, Хусеин Имамовић) савремене пројекте из области саобраћаја, логистике и информационих технологија у транспорту. Посебан акценат стављен је на дигитализацију саобраћајних система, примјену вјештачке интелигенције у управљању саобраћајем, као и на одржива рјешења у транспорту која доприносе заштити животне средине.
Посјетиоце током два фестивалска дана очекује више од стотину експеримената, научних демонстрација, радионица и интерактивних садржаја, који на занимљив и приступачан начин промовишу науку.