Министар Рајчевић отворио 18. Међународни симпозијум „Инфотех-Јахорина“

Министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске Срђан Рајчевић данас је отворио 18. Међународни симпозијум „Инфотех-Јахорина“, чији је организатор Електротехнички факултет /ЕТФ/ Универзитета у Источном Сарајеву (УИС).

Он се заложио за адекватнију сарадњу академске и пословне заједнице, те најавио да ће за сваки пилот-пројекат у сфери научноистраживачког рада у Републици Српској бити обезбијеђено по 50 000 КМ.

Према његовим ријечима, иновације и научноистраживачки рад заслужују још већу пажњу због чега ће ресорно министарство покренути пројекат „Синергија“, који треба да чвршће повеже научне истраживаче и привреднике.

Рајчевић је истакао да информационо-комуникационе технологије морају да буду приоритет, због чега је у Влади Републике Српске формирано ново министарство, на чијем је он челу.

Декан ЕТФ-а Зоран Љубоје истакао је да је ова конференција и даље једно од најзначајнијих окупљања стручњака из региона који се баве информационим и комуникационим технологијама и њиховом примјеном у разним областима.

„За овогодишњу конференцију пријављено је 177 радова, а на скупу ће бити изложено 148 радова, уз ангажман 158 рецензената. Заступљена су 402 аутора из девет земаља, а највише их је из Србије и БиХ“, прецизирао је Љубоје.

Према његовим ријечима, одабрани радови биће објављени у годишњем зборнику радова ЕТФ-а.

Он је захвалио покровитељу „Инфотех-Јахорина 2019“ Министарству за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво и спонзору компанији „Ланако“ из Бањалуке, као и бројним донатроима и пријатељима конференције за подршку и помоћ у организацији.

Учеснике ове тродневне конференције поздравили су и успјешан рад пожељели проректор Универзитета у Источном Сарајеву Дејан Бокоњић и предсједник Скупштине града Источно Сарајево Мирослав Лучић.

Проректор за науку на Универзитету у Новом Саду Стеван Станковски одржао је предавање о теми „Како унаприједити научну продукцију на универзитетима?“, а о теми „Паметни градови – концепт, изазови и трендови“, говорио је ванредни професор на Електротехничком факултету Универзитета у Београду Дејан Драјић.

Пројекат су презентовали представници Градске развојне агенције Источно Сарајево.

Симпозијум у хотелу „Бистрица“ окупља стручњаке, научнике, инжењере, истраживаче и студенте који се баве информационим технологијама и њиховом примјеном у области система управљања, комуникационих, производних и електронских система, електроенергетике и других области електротехнике и рачунарства.

Главне тематске области Симпозијума су: Рачунарски системи и софтвер, Комуникациони системи и технологије, Енергетски системи, Производни системи, Системи управљања, Електронски системи.

Организатор скупа је Електротехнички факултет Универзитета у Источном Сарајеву у сарадњи са електротехничким факултетима из Бањалуке и Београда, Факултетом техничких наука из Новог Сада, Електронским факултетом из Ниша и техничким коспонзорством Института инжењера електротехнике и електронике.

Први симпозијум „Инфотех-Јахорина“ одржан је на Јахорини 2001. године, када је шест компанија представило своје производне и развојне програме из области телекомуникација, енергетске електронике, електроенергетике, аутоматизације и управљања процесима. Тада су представљена 53 рада.

„Инфотех-Јахорина“ привлачи знатан број учесника углавном са западног Балкана, одржава добар квалитет и број пријављених и презентованих радова.

Симпозијум данас представља један од водећих скупова у региону посвећених области информационих и комуникационих технологија и њиховој примјени у различитим областима.

Извор: Новинска агенција СРНА

Фото: Дарко Ковачевић

 

Прилагођавање приступачности

Изаберите одговарајући профил приступачности
OFF ON
Истакни везе Истиче све везе на сајту!
OFF ON
Паузирај анимације Анимације ће бити заустављене на сајту!
OFF ON
Дислексија фонт Фонт за дислексију ће бити примењен на сајту!
OFF ON
Сакриј слике Све слике ће бити сакривене на сајту!
Изаберите одговарајући профил приступачности
Подеси величину фонта
Подразумевано
Висока засићеност
Висок контраст
Светли контраст
Тамни контраст
Размак између слова
Подразумевано
Висина линије
Подразумевано
Режим читања
Центриран текст
Лево поравнање
Десно поравнање