Otvoren Međunarodni naučno-stručni simpozijum „Infoteh-Jahorina 2020“

Dvadeseti međunarodni naučno-stručni simpozijum „Infoteh-Jahorina 2020“, u organizaciji Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, danas je svečano otvoren na Jahorini i trajaće do petka, 19. marta.

Na ovogodišnjem izdanju simpozijuma bića izloženo 116 naučnih radova 350 autara i koautora iz 15 zemalјa svijeta.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Milan Kulić naglasio je da su rezultati dvadesetogodišnjeg rada ovog simpozijuma doprinijeli razvoju i akademske zajednice, ali i samog Univerziteta, te da neko ko ima takvu tradiciju kao ETF zaslužujuje veliku pažnju.

„Naučni skup je međunarodni skup prve kategorije prema kategorizaciji resornog ministarstva. Ono što je jako važno za naš univerzitet jeste da se od 2019. godine najkvalitetniji radovi sa ovog naučnog skupa objavlјuju u Zborniku radova koji se nalazi u bazi podataka koja je najcitiranija i najrevelantnija za nas na Univerzitetu“, rekao je rektor Kulić.

Takođe, rektor Kulić je izrazio zadovolјstvo jer je Elektrotehnički fakultet veoma doprinio internacionalizaciji Univerziteta Istočnog Sarajeva.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Božidar Popović rekao je da je ova konferencija i dalјe jedna od najznačajnijih koja okuplјa stručnjake iz regiona koji se bave informacionim i komunikacionim tehnologijama i njihovom primjenom u raznim oblastima.

„Za ovogodišnji simpozijum prijavlјeno je 136 radova, a na skupu će biti izloženo njih 116 koji su prošli recenziju. Radovi će biti raspoređeni u tri kategorije – 27 radova u šest sesija biće izloženo usmeno u skladu sa epidemiološkim preporukama, kao i 60 radova u onlajn formatu“, objasnio je dekan Popović.

Dio programskih sadržaja biće organizovan u hotelu „Bistrica“, a dio u virtuelnoj formi putem onlajn prezentacija radova i predavanja po pozivu.

Takođe, biće izloženo i sedam studentskih radova koji će biti predstavlјeni na studentskoj sesiji.

Na ovogodišnjem simpozijumu biće dodijelјeno 28 plaketa zaslužnim institucijama i pojedincima koji su se pobrinuli da simpozijum „Infoteh Jahorina“ bude prepoznatlјiv, a na kojem je do danas izloženo oko 3.186 radova.

Profesor sa Univerzita Tehničkih nauka iz Novog Sada prof. dr Stevan Stankovski kaže da je učestvovao u osnivanju poslijeratnog „Infoteha“ i da je na svakoj od ovih konferencija imao rad i bio član organizacionog odbora.

„Prateći ovih 20 godina, imam veliko zadovolјstvo da kažem da smo napravili kvalitetnu konferenciju koja sigurno prevazilazi regionalne okvire. Kvalitet ove konferencije se ogleda u tome što je najveći broj radova indeksiran u najpriznatijoj Svjetskoj bazi naučnih radova i to je veliki iskorak u prepoznavanju ove konferencije, ne samo na regionu nego u svijetu“, naglasio je profesor Stankovski.

Međunarodni simpozijum „Infoteh-Jahorina“ okuplјa stručnjake, naučnike, inženjere, istraživače i studente iz oblasti informacionih tehnologija i njihove primjene u oblasti sistema upravlјanja, komunikacionih sistema, proizvodnih i elektronskih sistema, elektroenergetike i drugih oblasti elektrotehnike i računarstva.

Glavne tematske oblasti Simpozijuma su „Računarski sistemi i softver“, „Komunikacioni sistemi i tehnologije“, „Energetski sistemi“, „Proizvodni sistemi“, „Sistemi upravlјanja“ i „Elektronski sistemi“.

Organizator skupa je Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu u saradnji sa elektrotehničkim fakultetima iz Banjaluke i Beograda, Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada, Elektronskim fakultetom iz Niša i uz tehničko kosponzorstvo Instituta inženjera elektrotehnike i elektronike.

Prvi simpozijum „Infoteh-Jahorina“ održan je na Jahorini 2001. godine, kada je šest kompanija predstavilo svoje proizvodne i razvojne programe iz oblasti telekomunikacija, energetske elektronike, elektroenergetike, automatizacije i upravlјanja procesima. Tada su predstavlјena 53 rada.

Simpozijum danas predstavlјa jedan od vodećih skupova u regionu posvećenih oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija i njihovoj primjeni u različitim oblastima.

Izvor fotografija: Darko Kovačević