Učešće predstavnika Tehnološkog fakulteta na ljetnoj školi u okviru Erasmus+ ECOBIAS projekta

Predstavnici Tehnološkog fakulteta Zvornik Univerziteta u Istočnom Sarajevu su u okviru Erasmus+ ECOBIAS projekta učestvovali na ljetnoj školi pod nazivom “Ljetna škola iz metabarkodiranja okolišne DNK”, u periodu od 5. do 8. septembra 2022. godine, u organizaciji Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli.

Pored nastavnika, saradnika i studenata Tehnološkog fakulteta Zvornik, ljetnoj školi su prisustvovali i brojni predstavnici drugih univerziteta: Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta Duisburg-Essen, Sveučilišta u Zagrebu, Univerziteta u Sarajevu, Univerziteta u Banjoj Luci, Sveučilišta u Mostaru, Univerziteta u Nišu, Internacionalnog univerziteta Travnik i Univerziteta Donja Gorica.

Na otvaranju ljetne škole, u ime Erasmus+ ECOBIAS konzorcijuma, prisutne je pozdravila prof. dr Ljubica Vasiljević, koordinator ECOBIAS projekta na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, izrazivši posebno zadovoljstvo zbog učešća tima sa Univerziteta u Istočnom Sarajevu na ovakvom događaju čime je omogućeno upoznavanje, umrežavanje i proširivanje saradnje sa univerzitetima u Bosni i Hercegovini, ali i regionu.

Metabarkodiranje DNK iz životne sredine je metoda procjene biodiverziteta u kojoj se uzorci uzimaju iz životne sredine putem vode, sedimenta ili vazduha i metodama molekularne genetike se utvrđuje prisustvo vrsta i procjenjuje se ukupni biodiverzitet. To je interdisciplinarna metoda koja spaja tradicionalnu ekologiju zasnovanu na terenskim istraživanjima sa molekularnim metodama i naprednim računarskim alatima.

Cilj škole je bio da upozna učesnike sa mogućnostima metabarkodiranja DNK iz životne sredine, počevši od načina uzorkovanja, preko laboratorijskih metoda do konačne bioinformatičke obrade dobijenih rezultata, a sve to uz pomoć stručnjaka iz vodeće laboratorije u ovoj oblasti sa Univerziteta Duisburg-Essen u Njemačkoj.

U okviru četverodnevne ljetne škole, učesnici su sakupili uzorke za potrebe izolacije DNK na hidroakumulaciji Modrac. Na terenu su praktično pokazani i različiti načini filtriranja uzoraka prije dalje laboratorijske obrade. Zatim, u laboratorijama Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli urađena je izolacija DNK materijala iz uzoraka sa terena i analiza diverziteta vrsta ribljih populacija i algi, a učesnici su upoznati i sa osnovnim bioinformatičkim alatima pri obradi rezultata dobijenih metabarkodiranjem DNK iz životne sredine.

Redovni profesor Florian Leese sa Univerziteta Duisburg-Essen, koji je rukovodilac vodeće laboratorije u analizi DNK iz životne sredine u Evropi i projektni partner ECOBIAS konzorcijuma, i njegovi saradnici održali su nekoliko predavanja i upoznali učesnike sa osnovnom metodologijom, prednostima i problemima korišćenja metabarkodiranja DNK iz životne sredine u procjeni biodiverziteta, ali i o budućim primjenama ove metode, koja pretenduje da postane ključni alat u ekološkom monitoringu i globalnim konzervacionim studijama.

Pristupačna Podešavanja

Izaberite Odgovarajući Profil Pristupačnosti
OFF ON
Istakni Linkove Ističe sve linkove na sajtu!
OFF ON
Pauziraj Animacije Animacije će biti pauzirane na sajtu!
OFF ON
Dizleksija Font Font za dizleksiju će biti primijenjen na sajtu!
OFF ON
Sakrij Slike Sve slike će biti sakrivene na sajtu!
Izaberite Odgovarajući Profil Pristupačnosti
Podesi Veličinu Fonta
Podrazumijevano
Visoka Zasićenost
Visok Kontrast
Svijetli Kontrast
Tamni Kontrast
Razmak Između Slova
Podrazumijevano
Visina Linije
Podrazumijevano
Govorni Mod
Centrirano
Poravnaj Lijevo
Poravnaj Desno