Kroz tri decenije postojanja Medicinskog fakulteta u Foči obrazovan je značajan broj doktora medicine i stomatologije koji danas rade širom svijeta u prestižnim zdravstvenim ustanovama. Okuplјeni na Prvom kongresu alumnista koji se održao 4. jula u ovoj obrazovnoj ustanovi evocirali su uspomene na teške poslijeratne godine od osnivanja kada su uz pomoć svojih profesora sticali znanje i stasavali kao lјudi.
Preplavlјeni emocijama bivši studenti vratili su se na matični fakultet u Foču da obnove prijatelјske i kolegijalne veze, razmijene znanja medicinske nauke i ojačaju saradnju u struci.
Predstavlјena je prva generacija diplomiranih studenata koji su nastavu pohađali u ratnim uslovima i skromno opremlјenim prostorijama.
Sjećanje na te dane je vrlo živo, priča profesorica fiziologije Mara Drecun koja je svjedočila počecima.
-Imam sve najbolјe da kažem za ove studente. Fakultet im je ponudio najbolјe što je mogao, u početku su to bili profesori koji su dolazili iz drugih medicinskih centara, a ova su djeca dobro učila i ta znanja iskoristila u životu i napravila izvanredne karijere. Od skromnih početaka nastali su doktori da se ne postide ni u najvećoj konkurenciji – rekla je profesorka Drecun.
I Milan Milisavlјević od prvog dana prenosi znanje iz anatomije generacijama studenata u Foči. Trebalo je, kaže, imati viziju da fakultet dostigne današnji respektabilan nivo.
-Zahvalјujući profesorima Boriši Staroviću i Olgi Blagojević krenulo se bez ikakvih pomoćnih sredstava potrebnih za fakultet osim bolnice koja je i u to vrijeme bila jako dobra. Imali smo i sreću da je veliki broj studenata upisao medicinu i stomatologiju – sjeća se Milisavlјević.
Dražen Erić, specijalista plastično – rekonstruktivne i estetske hirurgije danas radi u Kataru. Ljekari koji su završili fakultet u Foči i koji danas rade u svijetu, kako kaže, potvrda su kvaliteta obrazovanja u ovoj ustanovi.
-Ako vaši studenti verifikuju svoje diplome negdje u svijetu i budu priznati i cijenjeni i sve se to valorizuje, to je veliki uspjeh za fakultet. Veliku zahvalnost svi dugujemo dekanima Staroviću i Blagojevićevoj koji su nas poslali u svijet da predstavlјamo naš fakultet – napominje Erić.
Nekad fočanski student, danas šef Klinike za bolesti vena i limfnih sudova u njemačkom Bonu, Dragan Vanovac kaže da je tada bilo generalno teško vrijeme što se odražavalo i na obrazovni sistem.
-Ali kada ste u lošoj situaciji vi imate samo jedan put, da krenete naprijed. Meni je drago što su te generacije imale brilјantne lјude koji danas rade po cijelom svijetu. Da li su na nekoj poziciji ili ne, pitanje pozicije je pitanje trenutka, ali se radi o vrlo konkurentnim kadrovima, ne u lokalnim već evropskim okvirima. Znanje je moć i jedini kapital koji vam niko ne može oduzeti i ono što smo ovdje stekli dokazalo se kao vrlo konkurentno – smatra Vanovac.
Prva akademska znanja iz stomatologije Dada Vujadin sticala je u Foči. Životni i profesionalni put nastavila je u Norveškoj.
-Najbitnija je bila konekcija koju smo imali, prve dvije godine bili smo u internatu zajedno sa profesorima koji su nas budili na predavanja i provjeravali da li smo svi u sobama. Odvojeni od roditelјa, ratni uslovi, pa se može reći da je to bio specijalan način boravka i studiranja što je iskustvo koje nikad ne bih mijenjala – prisjeća se Vujadinova.
Direktor specijalne bolnice „Vaso Ćuković“ u Risnu, neurohirurg Vlado Popović srećan je što je diplomirao baš na Medicinskom fakultetu u Foči.
-Kao i sve kolege pun emocija vraćam se u Foču, grad u koji smo došli kao djeca i izašli kao lјudi. I mi i fakultet i grad smo zajedno rasli. Kad se vratite nakon dvadeset godina vidite impozantnu građevinu ali kao i sve, nju čine lјudi. Fakultet koji je oformio svoj kadar, toliko mladih asistenata i profesora su ogroman impuls za grad i regiju – pod utiscima priča Popović.
Pun emocija na Prvi kongres alumnista iz Beograda je došao i Igor Šešlija, specijalista dječije ortopedije i traumatologije, zaposlen na Institutu za ortopediju na Banjici.
-Imali smo čast da rastemo uz fakultet sa profesorima-osnivačima koji su nam usadili shvatanje da prvo budemo lјudi. Nemali broj „ćuški“ sam dobio od profesora Starovića koji me je tjerao da budem čovjek, a onda ćemo znanje naučiti. Naša znanja su prepoznata širom svijeta gdje rade moje kolege i došli smo do velikih uspjeha – kaže Šešlija, dodajući da su nemjerlјiva iskustva stečena na studijama u Foči.
Medicinski fakultet iznjedrio je i Jelenu Krunić, prorektora za nauku Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Ističe razliku studiranja u Foči nekad i sad.
-Fakultet se za ove tri decenije razvio u prepoznatlјivu instituciju, ne samo u okviru naše zemlјe. Ime ovog fakulteta se danas pominje sa poštovanjem. Studiranje u naše vrijeme bilo je potpuno drugačije. Taj razvoj mogli su obezbijediti samo lјudi koji su imali viziju i hrabrost i entuzijazam i volјu koje su nam davali, donosilo je osjećaj studiranja na najprestižnijim fakultetima – sjeća se Krunićeva.
Iako fakultet organizuje brojne kongrese, simpozijume i seminare, današnji skup od posebne je važnosti za bivše studente i profesore, rekao je dekan Dejan Bokonjić.
-Već juče, prilikom dolaska kolega, u mnogim situacijama svi smo pustili poneku suzu i sve je prilično emotivno. Ali ovo i služi da se okupe lјudi i pravi je trenutak, imajući u vidu da obilјežavamo 30 godina postojanja. Fakultet je iskoračio, trasirao svoj put i postoji određena vizija. Sada nam je potrebno da nam svi ovi lјudi kažu kako vide nas u narednih deset godina – rekao je Bokonjić.
Iako fakultet organizuje brojne kongrese, simpozijume i seminare, današnji skup od posebne je važnosti za bivše studente i profesore, rekao je dekan Dejan Bokonjić.
-Već juče, prilikom dolaska kolega, u mnogim situacijama svi smo pustili poneku suzu i sve je prilično emotivno. Ali ovo i služi da se okupe lјudi i pravi je trenutak, imajući u vidu da obilјežavamo 30 godina postojanja. Fakultet je iskoračio, trasirao svoj put i postoji određena vizija. Sada nam je potrebno da nam svi ovi lјudi kažu kako vide nas u narednih deset godina – rekao je Bokonjić.
Izvor: Medicinski fakultet/Radio Foča