Intenziviranje saradnje sa grčkim univerzitetima

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Milan Kulić i ambasador Republike Grčke u BiH Nј.E. Dimitros Papandreu su na današenjem sastanku iskazali spremnost da saradnja UIS-a i grčkih univerziteta bude intenzivnija i bolјa u narednom periodu, imajući u vidu dobre istorijske odnose dva naroda.

Tokom prve posjete ambasadora Papandreua Rektoratu Univerziteta, realizovane u oktobru prošle godine, zaklјučeno je da je nizak nivo saradnje sa visokoškolskim ustanovama u Grčkoj i da bi se to trebalo promijeniti.

„Zahvalјujući ambasadoru i Ambasadi Grčke, Univerzitet je početkom godine potpisao prvi sporazum o saradnji sa Univerzitetom Zapadna Makedonija iz Kozanija koji podrazumijeva razmjenu nastavnika, saradnika i studenata, učešće u međunarodnim projektima. Zahvalјujući ambasadoru potpisan je Memorandum o saradnji sa Institutom za balkanske studije koji se nalazi u Solunu“, rekao je rektor Kulić.

Takođe, rektor Kulić je napomenuo da se ide ka tome da se potpiše i sporazum o saradnji sa prestižnim Aristotelovim univerzitetom u Solunu, što bi bilo izuzetno značajno za Univerzitet u Istočnom Sarajevu.

„Prosto je nedopustivo da je toliko nizak nivo saradnje između Univerziteta u Istočnom Sarajevu i grčkih univerziteta, imajući u vidu činjenicu o istorijskom i prijatelјskom odnosu naroda. Tokom dešavanja u proteklom ratu u BiH, veliki broj naše djece, naših porodica, boravio je u Grčkoj i ostvarili su neraskidive veze. To nas obavezuje da i mi sa Univerziteta našu saradnju intenziviramo“, istakao je Kulić.

Ambasador Papandreu je rekao da je današnji sastanak bio prilika da doniraju značajnu kolekciju knjiga na grčkom jeziku za univerzitetsku biblioteku i akademsku zajednicu, dodavši da je Ambasada Grčke u BiH pokrenula veoma značajnu akciju saradnje sa obrazovnim ustanovama, posebno Republike Srpske.

„Pokrenuli smo akciju otvaranja grčkih kutaka širom BiH i već smo jedan osnovali u Doboju, a u planu je da u maju bude otvoren u Banjaluci“, naveo je Papandreu.

On je podsjetio da se ove godine navršava 200 godina od početka grčkog ustanka i oslobođenja Grčke od Turaka, što predstavlјa veliki jubilej, te da je s tim u vezi grčka Ambasada pokrenula aktivnost pisanja studentskih sastava o ovoj temi.

„Teme su upućene na univerzitete u Istočnom Sarajevu i Banjaluci i studenti istorije, ali i drugi, bave se pisanjem različitih tekstova, eseja o ovoj temi. Ovih dana ćemo dobiti te tekstove na adresu naše ambasade i najbolјe autore ćemo nagraditi“, rekao je Papandreu.

On je izrazio zadovolјstvo što imaju priliku da grčki jezik, istoriju i kulturu promovišu u obrazovnim ustanovama Republike Srpske, ističući da su naišli na veliko odobravanje domaćina.

Ambasada Grčke u BiH pokrenula je aktivnost posredstvom Ministarstva spolјnih poslova i institucije „Helenski fond za kulturu“, koja funkcioniše kao predstavnik grčke kulture širom svijeta, da profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu dr Vladan Bartula bude zvanični predstavnik grčke kulture u BiH.