Svečano obilјežen Dan Polјoprivrednog fakulteta

Polјoprivredni fakultet danas je obilјežio 85 godina postojanja i 31 godinu rada u okviru Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Na svečanoj akademiji promovisana su 32 diplomirana inženjera i 5 mastera polјoprivrede i šumarstva, te uručena priznanja zaslužnim pojedincima.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Milan Kulić čestitao je masterima i diplomcima i zaželio im uspjeh u budućem životu, radu i profesionalnom usavršavanju.

Rektor Kulić istakao je da je nemjerlјiv doprinos Polјoprivrednog fakulteta internacionalizaciji Univerziteta, naročito zbog održavanja međunarodnog naučnog skupa „Agrosym“ koji je najbolјi naučni skup iz oblasti polјoprivrede u regionu, te je podsjetio da su ove godine najveći broj priznanja za naučni rad dobili upravo profesori ovog fakulteta.

Takođe, rektor Kulić pohvalio je rukovodstvo Polјoprivrednog fakulteta koje se uspješno nosi sa velikim izazovom kao što je funkcionisanje fakulteta na četiri lokacije – Istočno Sarajevo, Bijelјina, Vlasenica i Trebinje.

Dekan Polјoprivrednog fakulteta prof. dr Vesna Milić rekla je da ova visokoškolska ustanova i pored pada interesovanja za studije polјoprivrede, koji je prisutan u cijelom regionu, nastavlјa da aktivno realizuje brojne projekte i saradnju sa domaćim i međunarodnim institucijama.

Ona je naglasila da Fakultet realizuje veliki broj programa za Ministarstvo polјoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, uklјučujući analize zemlјišta i stočne hrane, kao i praćenje pojave bilјnih bolesti i štetočina.

Kako je navela dekan Milić, jedan od najznačajnijih uspjeha Polјoprivrednog fakulteta je što su postali dio projekta u okviru kojeg imaju karbonske poligone na Vučijoj Luci, a u ovaj projekat je uklјučen i Šumarski univerzitet iz Voronježa, koji ima više od 80 takvih poligona. Polјoprivredni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu prva je ustanova van Rusije koja je postala dio tog sistema, a od nedavno je u saradnju uklјučen i jedan univerzitet iz Brazila.

Dekan Milić je podsjetila i da je u toku inicijativa za opremanje laboratorije za preciznu polјoprivredu uz podršku Univerziteta Đangsu i Ambasade BiH u Kini.

Najbolјi studenti u ovoj generaciji su Mirna Ljubojević iz Bijelјine sa prosjekom 9,91 na smjeru Bilјna proizvodnja i Ivana Kovačević iz Istočnog Sarajeva sa prosjekom 9,86 na opštem smjeru, a obje će od naredne godine ostati na ovom fakultetu kao asistenti.

Mirna Ljubojević, koja je i najbolјi student u istoriji Polјoprivrednog fakulteta, rekla je da je uz malo truda sve moguće postići, te da želi nastaviti naučni rad i doprinijeti razvoju polјoprivrednog sektora.

Svečanoj akademiji prisustvovali su prorektori Univerziteta, dekani, porodice promovisanih studenata, te predstavnici republičke i opštinske vlasti i brojni saradnici i prijatelјi Fakulteta.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right